Zakaz polowania

Aktualności

Stawiasz siatkę wokół własnej działki - utrudniasz polowanie

Prezydent bez rozgłosu podpisał ustawę "o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt". Jedną z "niektórych" zmienionych ustaw było Prawo łowieckie, gdzie w art. 51 ust. 1 mówiącym o wykroczeniach, dodano pkt 8 w brzmieniu: „8) umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania”.
Oznacza to, że od teraz utrudnianie lub uniemożliwianie polowania NAWET NA WŁASNEJ ZIEMI będzie wykroczeniem karanym grzywną lub aresztem. Za "utrudnianie" polowanie myśliwi mogą uznać nawet ogrodzenie własnej działki siatką albo prowadzenie prac polowych w dniu, w którym oni zaplanowali sobie zabijanie zwierząt.
Czy naprawdę ktoś z Was jeszcze nie wyłączył swojej działki z obwodu łowieckiego? To ostatnia szansa skorzystania z procedury opisanej na stronie https://zakazpolowania.pl zanim w Sejmie myśliwi nie przeforsują "dużej" nowelizacji prawa łowieckiego.

Brawo Sejmik Woj. Kujawsko-Pomorskiego

Brawo Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego! Już po raz kolejny przychyla się do żądania właścicieli terenów włączonych wbrew ich woli do obwodu łowieckiego - bez potrzeby angażowania sądu administracyjnego. Tym razem pan Lech 22 sierpnia wysłał do sejmiku pismo według wzoru z naszej strony i już po 2 miesiącach sprawa została ostatecznie i prawomocnie załatwiona po jego myśli, sejmik zaoszczędził zaś podatnikom kosztów przegranej sprawy sądowej.

Czytaj więcej

Znów wygrana

Pani Elżbieta i pan Andrzej w kwietniu zastosowali się do naszych porad i wezwali Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego do wyłączenia z obwodu łowieckiego ich działek znajdujących się koło Dobrzynia nad Wisłą. Sejmik początkowo odmówił, lecz po otrzymaniu przekonująco zredagowanej skargi do sądu administracyjnego - w trybie autokontroli postanowił jednak spełnić żądania pani Elżbiety i pana Andrzeja. Sejmik oszczędził w ten sposób: wnioskodawcom - czasu, sobie - wydatków, a zwierzętom żyjącym w okolicach Dobrzynia nad Wisłą - stresu.

Czytaj więcej

Z okolic Siewierza znikają obwody łowieckie

W październiku 2016 r. prawomocnie zostały zlikwidowane trzy obwody łowieckie w okolicach Siewierza w woj. śląskim. Nie przeszkodziło to jednak tamtejszym myśliwym nadal strzelać do zwierząt, a Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wydzierżawić kołom łowieckim na kolejne 10 lat nieistniejące obwody.
Dzięki skutecznym działaniom naszego radcy prawnego udało nam się doprowadzić do oficjalnego zaprzestania polowań na obszarze prawie 17,5 tys. hektarów - od zbiornika Świerklaniec, przez Pyrzowice i Siewierz aż do Zawiercia. W tym roku myśliwi planowali zabić tam 30 jeleni, 80 saren, 190 dzików, 180 lisów, 14 borsuków, 145 bażantów i 85 dzikich kaczek. Chcieli przy tym zarobić na sprzedaży mięsa 30 tys. zł. Pokrzyżowaliśmy te plany.

Zwierzęta górą

Przedbórz w woj. łódzkim, Siewierz w woj. śląskim, Żagań w woj. lubuskim i Rasząg niedaleko Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim: w tych miejscach myśliwi już nie zapolują na zwierzęta! 5 obwodów łowieckich całkowicie unieważnionych a 340 hektarów wyłączonych z kolejnych trzech obwodów!
To efekt czterech spraw prawomocnie wygranych przez właścicieli terenów na których wbrew ich woli ustanowiono obwody łowieckie.
W najbliższym czasie spodziewamy się wysypu kolejnych!
Rzeczpospolita Polska coraz mniej myśliwska!

Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich

W odpowiedzi na skargi obywateli związane ze stosowaniem ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie Rzecznik zwrócił się do Ministra Środowiska o zajęcie stanowiska odnośnie ograniczania konstytucyjnych praw i wolności właścicieli nieruchomości, które na mocy przepisów wchodzą w skład obwodów łowieckich.
Rzecznik, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2014 r., wykazuje, że regulacje upoważniające do objęcia nieruchomości reżimem obwodu łowieckiego, nie zapewniają odpowiednich środków ochrony praw właściciela, co jest niezgodne z Konstytucją.
Więcej na stronie RPO