Zakaz polowania

W mediach

myśliwy uczy dziecko strzelać

Powrót dzieci na polowania, łowy z łukiem, odstrzał wilków, łosi i bobrów

Powrót dzieci na polowania, łowy z łukiem, odstrzał wilków, łosi i bobrów. Jak Polski Związek Łowiecki chce reformować łowiectwo? Myśliwi chcą reformować, raczej nie uwzględniając głosów społecznej krytyki. Domagają się dymisji wiceministra środowiska, za to zyskali potężnego sojusznika w osobie wicepremiera z PSL.

https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31148655,mysliwi-tez-chca-zreformowac-lowiectwo-na-przyklad-dopuscic.html
myśliwy celuje z broni

Myśliwi będą mieć kwaterę nad jeziorem za miliony. Płacą Lasy Państwowe

Ośrodki Hodowli Zwierzyny to dobrze działający biznes dla amatorów myśliwskich wrażeń, w których pieniądz wygrywa z etyką. Wszystko jest w nich zorganizowane tak, by myśliwemu umożliwić opłacony wcześniej "sukces łowiecki". Cały rok działają nęciska, na których wykładane są znaczne ilości karmy, która wabi zwierzęta w określone miejsca, by było je łatwiej zabić. Obwody te często mają też rozbudowaną infrastrukturę: ambony i zwyżki.

https://wyborcza.pl/7,75398,31140173,lesnicy-remontuja-kwatere-mysliwym-w-tym-dewizowcom-za-prawie.html
pokot - leżące zabite jelenie

Krwawy biznes w polskich lasach

Zagraniczni myśliwi uwielbiają przyjeżdżać do Polski, gdzie uprawiają krwawy biznes. Według danych, które przytacza "Wprost", w Polsce rocznie poluje około 30 tys. myśliwych z zagranicy. Miliony trafiają do kół łowieckich, leśników, prywatnych biznesmenów. Zagraniczni myśliwi płacą za trofea, których ceny mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/krwawy-biznes-w-polskich-lasach-za-jelenia-placa-4500-zl/6gs6z63
zdjęcia dzika

Rząd się zmienił, a bezsensowna rzeź dzików trwa

Państwo wydało ponad 620 mln zł na nieskuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń w latach 2019-23. Mimo tego wirus ma się dobrze i rozprzestrzenia się na nowe obszary. Po zmianie władzy nic się nie zmieniło. Dziki są wybijane tak, jak były za czasów PiS.

https://oko.press/rzad-sie-zmienil-a-bezsensowna-rzez-dzikow-trwa
myśliwy niesie zabitego ptaka

Zmiany w prawie łowieckim - rewolucji nie będzie

Objęcie części gatunków ptaków zakazem polowań, ograniczenie polowań zbiorowych w niektórych okresach i stosowania noktowizji podczas łowów - to niektóre z propozycji zmian dla myśliwych, zapowiadanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jednak myśliwi podchodzą do tych propozycji niechętnie.

https://www.prawo.pl/samorzad/zmiany-w-prawie-lowieckim-zapowiedz-ministerstwa,525485.html
zdjęcie dzika

Mikołaj Dorożała zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących polowań

Zakaz polowań na ptaki, ograniczenie polowań zbiorowych, moratorium na zabijanie ciężarnych samic dzika - wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących polowań. Potwierdził również, że nie jest planowane przywrócenie polowań na łosie oraz wilki.

https://www.pap.pl/aktualnosci/wiceminister-klimatu-i-srodowiska-zapowiada-zmiany-w-prowadzeniu-polowan-infografika
myśliwy z psem

Myśliwy z bronią przestraszył ludzi. Interweniowała policja.

Wczoraj mieszkańcy Poddębia zgłosili wójtowi sytuację, która według nich zagroziła ich bezpieczeństwu, a nawet życiu. Na filmie widać dziecko na działce, a za płotem myśliwi. Nie ma zachowanych 150 metrów od budynków mieszkalnych. Można domniemywać, iż doszło też do złamania przepisów artykułu 42ab prawa łowieckiego.

https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/wieliszew/wieliszew-mysliwy-bronia-wale-przeciwpowodziowym-poddebiu-przestraszyl-ludzi-interweniowala-policja/
łoś super ktoś

Co nowa władza powinna zrobić z polowaniami?

Tragiczne w skutkach pomyłki z dzikiem, karanie spacerowiczów za „utrudnianie polowań”, blokowanie mieszkańcom wstępu do lasu, zapraszanie osób z zagranicy do zabijania za pieniądze. Tak dziś działają w Polsce myśliwi. A jak powinni?

https://oko.press/polowania-nowy-rzad
tabliczka ostrzegawcza Uwaga Polowanie

Konflikt myśliwych z mieszkańcami w gminie Dopiewo

Zaniepokojeni mieszkańcy, spacerujący drogami leśnymi, donoszą o strzałach na terenie lasów Palędzia i Dąbrówki w gminie Dopiewo. Okazało się, że w okolicach Szlaku Pamięci Narodowej trwa polowanie. Spacerowicze są oburzeni słabym oznakowaniem oraz tym, jak blisko terenów mieszkalnych się ono odbywa.

https://gloswielkopolski.pl/moglem-dzis-zostac-dzikiem-konflikt-mysliwych-z-mieszkancami-w-gminie-dopiewo-pod-poznaniem/ar/c1-18147733
dwóch myśliwych pod amboną chwali się, który ma krótszego

Bezkarność myśliwych w Pobiedziskach

„Wszędzie, gdzie się zwrócimy przeciw myśliwskiemu lobby, mamy do czynienia ze stronniczością i układami koleżeńskimi” – mówi mieszkanka gminy Pobiedziska. Jedno z działających tam kół łowieckich ogłosiło, że będzie polować codziennie do końca stycznia. „Jesteśmy bezsilni”- mówią mieszkańcy.

https://oko.press/mysliwi-bezkarnosc-w-pobiedziskach
borsuk

Podcast O ochronie zwierząt przed myśliwymi

Zapraszamy na specjalny odcinek ZWIERZowego podcastu Agnieszki Gruszczyńskiej o myślistwie. "O ochronie zwierząt przed myśliwymi - czy i jak powinna zostać zmieniona gospodarka łowiecka" - rozmowa z Krzysztofem Wychowałkiem z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" do odsłuchania na Spotify.

https://open.spotify.com/episode/4tLKqRUlHWlaOdxjWmIISq
łania

Trudno pozbyć się myśliwych z własnych terenów

Mamy liczne sygnały, że korzystanie z wprowadzonego w 2018 roku prawa właścicieli do niezgody na zabijanie zwierząt na ich prywatnej nieruchomości jest mocno utrudniane przez wiele starostw powiatowych, które w XXI wieku wymagają osobistego stawiennictwa w urzędzie i to niekoniecznie w dowolnym terminie. A gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli, w starostwie musi pojawić się każdy z nich.

https://www.prawo.pl/samorzad/zakaz-polowan-na-wlasnym-gruncie,522996.html
zdjęcie lecących ptaków

Gęsi Bastion pod ochroną. Myśliwi nie zabiją tam już żadnego ptaka

Rozlewisko Kostrzyneckie było popularnym wśród myśliwych miejscem polowań na ptaki. Latem 2023 wszystko się zmieniło: powstał na tym terenie Rezerwat Gęsi Bastion, na którym polować już nie można.

https://oko.press/gesi-bastion-nowy-rezerwat
zdjęcie jelenia

Polowanie zbiorowe może być niebezpieczne, a przepisy o informowaniu niejasne

Organizator polowania zbiorowego ma poinformować o polowaniu gminę, a ta - przekazać to mieszkańcom, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie oraz przez obwieszczenie i na stronie internetowej urzędu. Zaniedbania obowiązku nie są rzadkie, a nikt nie ponosi tego konsekwencji. Obywatele w trosce o własne bezpieczeństwo powinni mieć możliwość skutecznego sprawdzenia miejsc i terminów, gdzie zaplanowano polowania.

https://www.prawo.pl/samorzad/polowanie-zbiorowe-a-brak-obwieszczenia,520124.html
czapla biała

Obywatele kontra myśliwi. Czy Koło Łowieckie "Czapla" z Bydgoszczy kłusuje za dewizy?

"Myśliwym wydaje się, że las i zwierzęta są ich własnością, że każdy, kto chodzi po lesie, ma z niego wyp...., bo panowie myśliwi mają akurat ochotę tu polować, nieważne - legalnie czy nie. Im się to "należy"! A przecież las należy do wszystkich" - mówi Justyna z "Gnieźnieńskiego Ruchu Antyłowieckiego", która 6 stycznia 2023 blokowała nielegalne polowanie KŁ "Czapla"

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,29424091,obywatele-kontra-mysliwi-jak-klusuje-kolo-lowieckie-czapla.html
zdjęcie dzika

Myślistwo w Europie. "Gospodarka łowiecka to tylko pretekst, by móc zabijać zwierzęta"

  • W wielu, jeśli nie w większości krajów Unii Europejskiej nie ma potrzeby prowadzenia "gospodarki łowieckiej". To tylko kwestia realizacji swojego hobby i widocznie znajduje to polityczne poparcie — mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Krzysztof Wychowałek z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła".
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wychowalek-gospodarka-lowiecka-to-tylko-pretekst-by-moc-zabijac-zwierzeta/9d5xwmc,79cfc278
pod amboną myśliwy wysypuje paszę

Spośród 7 mln myśliwych najwięcej jest ich we Francji i Hiszpanii

  • W wielu, jeśli nie większości, krajów Unii Europejskiej nie ma potrzeby prowadzenia "gospodarki łowieckiej" polegającej na intensywnej hodowli dzikich zwierząt w lasach, karmieniu ich burakami czy kukurydzą, po to żeby potem móc je zabijać rzekomo "broniąc upraw rolniczych". Jest więc to tylko kwestia realizacji swojego hobby i widocznie znajduje to polityczne poparcie - mówi PAP Krzysztof Wychowałek z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła".
https://www.farmer.pl/fakty/sposrod-7-mln-mysliwych-najwiecej-jest-ich-we-francji-i-hiszpanii,126818.html
łoś super ktoś

Krwawa jesień. Myśliwi zabijają żubry, rysie, łosie i swoich kolegów.

Nie żyją cztery łosie. Rysia mama Cleo zginęła od postrzału, tak samo, jak jej małe. Żubry zostały "pomylone" z dzikami. Każdego tygodnia dowiadujemy się o kolejnej ofierze myśliwych i kłusowników. "Najwyższy czas na zmiany"

https://oko.press/mysliwi-zabijaja-rysie-zubry-losie
myśliwy strzela do ptaków ponieważ ma problem z ptakiem

Podcast Outriders: Polska: nowa broń dla myśliwych

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 128 tys. myśliwych, to mniej więcej tyle, ilu wszystkich mieszkańców Opola, Tychów czy Płocka. Żeby zostać myśliwym bądź dianą (bo tak nazywa się kobiety-myśliwe, których jest w Polsce około 4 tys.), trzeba należeć do Polskiego Związku Łowieckiego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem rozporządzenia, który umożliwi tej grupie dostęp do nowej broni krótkiej: pistoletów i rewolwerów. O tym, jakiego rodzaju konsekwencje może to mieć dla myśliwych i zwierząt, oraz o tym, jak wygląda w Polsce polowanie, opowiemy w najnowszym odcinku.

https://outride.rs/pl/podcast/polska-nowa-bron-dla-mysliwych/
tabliczka ostrzegawcza Uwaga Polowanie

Myśliwy podczas polowania śmiertelnie postrzelił kolegę. Wciąż może polować

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 56-letniemu myśliwemu, który podczas polowania niedaleko Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) śmiertelnie postrzelił swojego kolegę. Co ciekawe, myśliwy nie stracił uprawnień, bo władze łowieckie czekają na prawomocny wyrok sądu. A to potrwa kilka lat.

https://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,28380774,mysliwy-podczas-polowania-smiertelnie-postrzelil-kolege-wciaz.html
myśliwy chodzi z psem i wypatruje kogo by tu zabić

Przyjeżdżają z zagranicy i za pieniądze strzelają do zwierząt w polskich lasach! O co chodzi z polowaniami dewizowymi?

"Dziś zakończyliśmy dwudniowe polowanie zbiorowe dla 13 'gości' z Belgii, które dane mi było prowadzić. W sumie zrobiliśmy w dwa dni 9 tradycyjnych miotów. Na pokocie ułożyliśmy 11 byków, 1 łanię, 30 dzików, 8 saren, 2 lisy" - chwali się na Facebooku popularny w środowisku łowieckim youtuber. Chodzi o tak zwane "polowanie dewizowe", będące spadkiem po PRL i o całkiem spore pieniądze.

https://www.fakt.pl/wydarzenia/co-to-sa-polowania-dewizowe-zagraniczni-mysliwi-za-pieniadze-poluja-w-polsce/qm9dqd1
dwóch myśliwych pod amboną chwali się, który ma krótszego

W Polsce myśliwi mogą polować prawie wszędzie. Również na twojej ziemi

Myśliwi mogą polować wszędzie, gdzie jest obwód łowiecki. Czyli prawie wszędzie. Siecią takich obwodów jest pokryta cała Polska - mówi "Wyborczej" Krzysztof Wychowałek z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła". Organizacja prowadzi stronę zakazpolowania.pl i doradza, jak zabronić polowań na swojej ziemi.

https://wyborcza.pl/7,177851,27888136,w-polsce-mysliwi-moga-polowac-prawie-wszedzie-rowniez-na-twojej.html
zdjęcie lecących ptaków

Myśliwy poluje na prywatnym terenie? Właściciel ma prawo powiedzieć „nie”

Nie trzeba być weganinem pokroju europoseł Sylwii Spurek, aby sprzeciwiać się polowaniom na prywatnym terenie. Chodzi również o kwestie bezpieczeństwa. Tymczasem zgodnie z prawem łowieckim, myśliwy ma prawo czaić się na zwierzynę nawet na cudzej łące bez zgody właściciela. Dopiero od trzech lat istnieje możliwość złożenia do starostwa wniosku o zakazie.

https://filarybiznesu.pl/mysliwy-poluje-na-prywatnym-terenie-wlasciciel-ma-prawo-powiedziec-nie/a12770
myśliwy strzela do ptaków ponieważ ma problem z ptakiem

Postrzelił dziecko, bo myślał, że to dzik. Co roku kilka osób ginie z rąk myśliwych

Dyrektor szkoły polujący na Kaszubach postrzelił w nogę swojego 14-letniego ucznia. Myślał, że strzela do dzika. Tak samo jak dziesiątki innych myśliwych, którzy ranili lub zabili człowieka

https://oko.press/postrzelil-dziecko-bo-myslal-ze-to-dzik
mała sarna

"Myśliwi strzelają mi pod samym domem". Młode sarny umierają w mękach

Podjeżdża srebrny nissan navara, parkuje w odległości stu metrów od naszego domu. Wysiadają myśliwi i strzelają. Do dzików albo do saren. Do tych malutkich, jeszcze młodych też. Od 2018 roku Polacy w takiej sytuacji jak on mogą nie zgadzać się na polowania na gruntach, których są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi.

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27157028,zakaz-polowan-na-prywatnym-gruncie-to-tylko-teoria-do-mlodych.html
zdjęcie lecących ptaków

Pożegnanie z ołowiem. Parlament Europejski zakazał polowań taką amunicją na mokradłach

Rocznie w Europie 4 mln ptaków zatruwa się ołowiem, a 1 mln z nich umiera - to efekt m.in. używania myśliwskiej amunicji ołowianej. Parlament Europejski zabronił jej stosowania na terenach wodno-błotnych, czyli m.in. bagnach i mokradłach. Teraz decyzję musi zatwierdzić jeszcze Rada Europejska

https://oko.press/pozegnanie-z-olowiem-parlament-europejski-zakazal-polowan-taka-amunicja-na-mokradlach
widok na leśne jeziorko

Myśliwy zastrzelił 16-letniego chłopca. To skutek tolerowania łowieckiej patologii

W Kluczkowicach został zabity z broni myśliwskiej 16-letni chłopiec z Kazachstanu. Do Polski przyjechał w ramach wymiany uczniowskiej. Tragedia uwidacznia dwa problemy środowiska myśliwych: kłusownictwo i „pomyliłem z dzikiem"

https://oko.press/mysliwy-zastrzelil-16-letniego-chlopca
zdjęcie lecących ptaków

Myśliwi nie wiedzą, do czego strzelają i zabijają ptaki pod ścisłą ochroną. Ekolodzy chcą moratorium

15 sierpnia zaczyna się sezon polowań na ptaki. Z gatunków objętych ścisłą ochroną gatunkową najczęściej giną: śmieszki, mewy białogłowe, łabędzie nieme, cyranki i perkozy dwuczube a także rzadkie podgorzałki i hełmiatki. Wiele ptaków nie ginie od razu, ale zostają ranne, co wydłuża ich śmierć.

https://oko.press/mysliwi-nie-wiedza-do-czego-strzelaja-i-zabijaja-ptaki
myśliwy uczy dziecko strzelać

Komisja sejmowa: nie dla dzieci na polowaniach. Projekt myśliwych odrzucony

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odrzuciła zgłoszony przez myśliwych obywatelski projekt zmiany Prawa łowieckiego, który zezwalał na udział dzieci w polowaniach. Teraz, z negatywną rekomendacją komisji, projekt trafi na plenarne posiedzenie Sejmu

https://oko.press/komisja-sejmowa-dzieci-nie-wroca-na-polowania-projekt-mysliwych-odrzucony
zdjęcia dzika

Walka z ASF czy rzeź? Odstrzał loch odchowujących młode skazuje warchlaki na głodową śmierć

Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii chce, by myśliwi zabijali więcej loch. Problem jednak w tym, że teraz prowadzą one młode, więc zabicie matek oznacza śmierć głodową warchlaków. A na dodatek to niezgodne z etyką łowiecką. Walka z ASF w Polsce stała się zwykłą rzezią

https://oko.press/walka-z-asf-czy-rzez-odstrzal-loch-odchowujacych-mlode-skazuje-warchlaki-na-glodowa-smierc
zdjęcie lecących ptaków

Dziś zaczyna się rzeź ptaków - dla przyjemności myśliwych.

15 sierpnia to nie tylko Święto Wojska Polskiego, ale również początek sezonu łowieckiego na ptaki. Ekolodzy i naukowcy mówią wprost: zabijanie ptaków służy tylko satysfakcji myśliwych, nie ma uzasadnienia przyrodniczego, jest szkodliwe i niehumanitarne. W sezonie 2017/18 zabito blisko 180 tys. ptaków. Ile zginie tym razem?

https://oko.press/dzis-zaczyna-sie-rzez-ptakow-dla-przyjemnosci-mysliwych-tylko-w-sezonie-2017-18-zabito-prawie-180-tys-ptakow
pokot - leżące zabite jelenie

Nie wpuszczajmy myśliwych do szkół!

Jak donosi portalplock.pl, minionej zimy dzieciaki z pierwszej klasy tutejszej szkoły podstawowej nr 3 odwiedził myśliwy, Kazimierz Czajkowski. Opowiedział dzieciom o tym, co robią myśliwi, pokazując z dumą adekwatne rekwizyty: skórę zdartą z zabitego lisa, odcięte z głów jeleni i saren poroża. Nauczycielka z dumą napisała na Facebooku szkoły: “Dzięki tej lekcji już wiemy, jak ważna jest potrzeba pracy myśliwych dla utrzymania równowagi w przyrodzie”.

https://www.newsweek.pl/swiat/spoleczenstwo/nie-wpuszczajmy-mysliwych-do-szkol/nyve5p4
łoś super ktoś

Dzieci na polowaniach i łowy z łukiem w miastach. Ministerstwo ukrywa prace nad zmianą prawa łowieckiego

"Jak dzieci miałyby pomóc w krwawej i bezwzględnej rzezi dzików? Naganiając je pod lufy czy patrosząc zwłoki" – pyta ekolog. Polowanie z łukiem w miastach, uczestnictwo dzieci w polowaniach - to zmiany prawa łowieckiego, które konsultuje właśnie z wybranymi podmiotami Ministerstwo Środowiska. Nie zamieściło projektu w wykazie rządowych prac legislacyjnych

https://oko.press/dzieci-na-polowaniach-i-lowy-z-lukiem-w-miastach-ministerstwo-ukrywa-prace-nad-zmiana-prawa-lowieckiego
myśliwy niesie zabitego ptaka

Edukacja zabijania. Myśliwi będą przekonywać do polowań

Polski Związek Łowiecki przygotowuje ogólnopolski program edukacyjny. W oficjalnym komunikacie podkreśla wątki przyrodnicze, ale chodzi o zwiększenie sympatii dla polowań, która od lat spada. "Nie wróżę wielkiego sukcesu. Polskie społeczeństwo wie, że w centrum łowiectwa jest zabijanie" - mówi OKO.press profesjonalny edukator przyrodniczy

https://oko.press/edukacja-zabijania-mysliwi-beda-przekonywac-do-polowan
zdjęcie jelenia

Ustroń. Myśliwy strzelał w pobliżu domów i hotelu. Zabił jelenia na oczach dzieci!

W czwartek rano w miejscowości Ustroń na Śląsku myśliwy z miejscowego koła łowieckiego strzelał do jelenia w pobliżu domków jednorodzinnych i kompleksu hotelowego. Kuracjusze i dzieci z przerażeniem patrzyli jak zwierze wyzionęło ducha.

https://www.se.pl/wiadomosci/polska/groza-na-slasku-w-ustroniu-mysliwy-strzelal-do-jelenia-w-poblizu-kompleksu-hotelowego-zabil-zwierze-na-oczach-dzieci-aa-XM3X-ARWB-SuBS.html
zdjęcie zająca

Myśliwi, nikt was już nie lubi!

Ludzie mieli chyba wdrukowane z czasów PRL-u, że myśliwi są dobrzy. Na szczęście to się zmieniło. Społeczeństwo jest przeciw myśliwskim przywilejom. Jaś Kapela w rozmowie z Krzysztofem Wychowałkiem prowadzącym stronę zakazpolowania.pl.

https://krytykapolityczna.pl/kraj/mysliwi-nikt-was-juz-nie-lubi/
demonstracja - baner z hasłem przeciwko myśliwym

Polacy bronią dzików! Protesty, petycje, możliwy bunt myśliwych

Oficjalnie chodzi o przyśpieszenie realizacji planów łowieckich. Nieoficjalnie: o zabicie tylu dzików, ile się da. 12 stycznia w całej Polsce ruszają wielkoobszarowe polowania usprawiedliwiane walką z ASF. Tymczasem narasta protest przeciwko tej rzezi. Podpisywane są petycje, zapowiadane protesty. Niewykluczone, że zbuntują się sami myśliwi

https://oko.press/polacy-bronia-dzikow-protesty-petycje-mozliwy-bunt-mysliwych
myśliwy strzela do ptaków ponieważ ma problem z ptakiem

TVN24: Nic się nie stało. Myśliwi strzelali do kaczek, a trafili w dziecko jeżdżące konno

Historia spod Wadowic i przykład tego, jakie mogą być skutki prawa łowieckiego, które pozwala polować na czyimś prywatnym terenie. Myśliwi strzelali do kaczek, a trafili w dziecko jeżdżące konno. O mały włos nie doszło do tragedii, a mimo to prokuratura umorzyła śledztwo.

https://tvn24.pl/programy/czarno-na-bialym-historia-spod-wadowic-ra795211-2575418
myśliwy uczy dziecko strzelać

"Edukacja dla zabijania". Myśliwi prowadzą lekcje w szkołach jak świetnie dbają o dzikie zwierzęta

20- i 30-latkom łowiectwo najczęściej kojarzy się z niepotrzebnym zabijaniem zwierząt - martwią się działacze Polskiego Związku Łowieckiego. Ruszyli więc do przedszkoli i szkół, by przekonywać od maleńkości, że myśliwy to dobry i pożyteczny dla przyrody człowiek. "Jeśli nie podejmiemy tych działań, to w przyszłości będziemy mieć jeszcze więcej przeciwników"

https://oko.press/edukacja-dla-zabijania-mysliwi-prowadza-lekcje-szkolach-swietnie-dbaja-o-dzikie-zwierzeta
bażant

Koła łowieckie pod sąd

Najpierw „Pokot” jako polski kandydat do Oscara. Teraz kolejne wyroki wyłączające grunty prywatne z obwodów łowieckich. Myśliwi mają problem. Do tej pory mogli wszystko. Jeśli teren był włączony do obwodu łowieckiego, mogli urządzać polowania, nawet bez informowania właściciela. Mogli strzelać w kierunku zabudowań, wjeżdżać na teren prywatny samochodami, budować tam ambony i paśniki.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1724704,1,kola-lowieckie-pod-sad.read
tabliczka ostrzegawcza Uwaga Polowanie

Wyzwoleni spod łowieckiego reżimu

Przyczyną konfliktów między rolnikami a kołami łowieckimi są zwykle szkody powodowane przez dzikie zwierzęta albo też myśliwych na nie polujących. Okazuje się, że o ile leśnej zwierzyny upilnować nie sposób, to już nieproszonych gości ze sztucerami właściciel gruntu może się skutecznie pozbyć.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/archiwum/wyzwoleni-spod-lowieckiego-rezimu-2439762
pokot - leżące zabite lisy

Piknik z krwią w tle czyli myśliwi oddają hołd.

Rzędy zabitych lisów i kun. Gratulacje i puchary. Dzieci spoglądające na truchło. Słowa o tradycji i oddawaniu czci duchom zmarłych. To Powiatowe Polowanie na Drapieżniki.

https://24tp.pl/n/37730
sarna zabita przez myśliwych

Sens polowania w XXI wieku w wypowiedziach naukowców

„Polowanie w XXI wieku. Dobrzy myśliwi i złe bobry, czyli aporie cywilizacji” – temat seminarium, które odbyło się na Wydziale Filologicznym w Katowicach, traktujące o sensie polowań w XXI wieku. W naszym materiale wypowiedzi naukowców z różnych jednostek uniwersyteckich w kraju.

https://www.youtube.com/watch?v=hpxbhKPRzO8
przepiórka

Nocny spór o prawo łowieckie. Co ważniejsze: interes myśliwych, czy prawo właścicieli gruntów?

PO złożyła wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli Prawa łowieckiego. Opozycja krytykuje rozwiązanie, by właściciel gruntu musiał przed sądem udowadniać, iż ze względu na swoje przekonania nie zgadza się na łowy. Według MŚ jest to zgodne z rekomendacjami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

https://wpolityce.pl/polityka/317734-nocny-spor-o-prawo-lowieckie-co-wazniejsze-interes-mysliwych-czy-prawo-wlascicieli-gruntow-na-ktorym-toczy-sie-polowanie