Zakaz polowania

Aktualności

III Kongres Praw Zwierząt

Zapraszamy do udziału w III Kongresie Praw Zwierząt, który odbędzie się już w piątek, 22 września 2023 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Będziemy m.in. rozmawiać o koniecznych zmianach w gospodarce łowieckiej w świetle ochrony zwierząt i zmian społecznych.

Dzieci na polowaniach - znów w sejmie

Jak bumerang do sejmu wraca pomysł, by dzieci mogły brać udział w polowaniach. Jak nie drzwiami to oknem. Tym razem zniesienie zakazu udziału dzieci (powyżej 15 r.ż.) w polowaniach posłowie włączyli do projektu ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. W uzasadnieniu poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS) pisze, że zmiana ta "wychodzi przynajmniej częściowo naprzeciw oczekiwaniom społecznym".

Czytaj więcej
dla bezpiecznych spacerów w lesie - monitoring i poradnictwo

Dla bezpiecznych spacerów w lesie

Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca i Sieci Obywatelskiej Watchdog w sierpniu rozpoczniemy realizację projektu „Dla bezpiecznych spacerów w lesie”. Planujemy działania w dwóch obszarach: poradnictwo oraz monitoring przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów dotyczących ogłaszania terminów polowań zbiorowych.

Czytaj więcej

Polowanie w naszym lesie - nie zgadzamy się!

Jako organizacja ekologiczna sprzeciwiająca się polowaniom na zwierzęta chcemy ich zabronić we własnym lesie. Obecne prawo na to nie pozwala. Nasza skarga do sądu nie została uwzględniona. Teraz chcemy złożyć odwołanie (skargę kasacyjną), zbieramy na pokrycie kosztów sądowych.
Jeśli chcecie, możecie wesprzeć naszą zbiórkę na Pomagam.pl lub przez mechanizm darowizn Facebooka.

Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

Co warto zapamiętać z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej? Najkrótsza wersja brzmi: że dokarmianie jest złe i że ci, którzy to robią mają niedobre intencje. I jeszcze, że zapraszanie myśliwych do szkół, z okazji tego dnia, ale też każdego innego, jest fatalnym pomysłem. Czemu?

Czytaj więcej

Depopulacja dzików

Pod pretekstem "walki z ASF" rząd planuje zabić w najbliższym czasie nawet 2 miliony dzików. Prasa do ilustracji artykułów na ten temat wykorzystuje "Mapę ognisk i przypadków ASF w Polsce" (dostępna tutaj: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/). Zwróćcie jednak uwagę, że pokazuje ona głównie "ogniska" w hodowlach świń, gdzie nawet ponad tysiąc świń jest zamkniętych w budynku i intensywnie tuczonych. Takich umęczonych zwierząt żyje w Polsce ponad 11 milionów, żyją niecały rok i trafiają do ubojni.

Czytaj więcej

Składamy skargę do WSA

Ponieważ Sejmik Województwa Łódzkiego ponownie i wbrew naszej woli (czyli członków stowarzyszenia, którego jednym z celów jest ochrona zwierząt) włączył nasz las do obwodu łowieckiego, nasz radca prawny złożył w naszym imieniu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Dlaczego myśliwi mogą polować w lesie należącym do organizacji ekologicznej - o tym czytajcie w dzisiejszej Wyborczej

1000 oświadczeń o zakazie polowania

Prawo łowieckie w Polsce pozwala myśliwym polować nawet na czyjejś prywatnej łące, polu czy lesie. Dopiero po kilku wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Sejm wprowadził dla właścicieli nieruchomości prawo zakazywania polowań na ich nieruchomości - stosowne oświadczenie trzeba złożyć w starostwie. Dzięki pomocy Sieć Obywatelska - Watchdog Polska zażądaliśmy informacji na ten temat od wszystkich starostw powiatowych w Polsce. Okazało się, że złożono już 1000 takich oświadczeń. Instrukcję jak ustanowić taki zakaz na swojej działce podajemy na stronie https://zakazpolowania.pl

Święty Hubert przestał polować

Dzisiaj Hubertus - święto patrona myśliwych. Z tej okazji mamy życzenia do całej braci łowieckiej. Weźcie przykład z waszego patrona i przestańcie polować 🦊🐗🐺
O polowaniach i działaniach myśliwych rozmawialiśmy dzisiaj w audycji "W każdej sprawie" w Radio Łódź.
Dzisiaj też gościliśmy na wykładzie dla studentów Ochrony Środowiska UW o Prawie łowieckim w ramach przedmiotu Prawne aspekty ochrony środowiska. Mówiliśmy o obwodach łowieckich i w jaki sposób naruszają one prawa właścicieli nieruchomości.

Ile saren zginie w tym sezonie?

W województwie łódzkim myśliwi zabijają co roku około 13 tysięcy saren. Łącznie w całej Polsce od marca 2019 do marca 2020 zabili 202 tysiące saren (oraz 95 tysięcy jeleni i 9 tysięcy danieli).
Słyszycie strzały podczas spacerów po lesie? Nic dziwnego. 1 października rozpoczął się sezon polowań na sarny i koźlęta, a już od 1 września myśliwi mogą polować na jelenie i daniele.
Jeśli podczas sobotniego spaceru z rodziną cieszycie się z każdego spotkania z sarną, ekscytujecie się znalezionym na ziemi tropem jelenia czy lisa, to pewnie trudno Wam poradzić sobie z wiedzą, że wiele z tych zwierząt zostanie wkrótce zabitych. W obwodzie łowieckim obejmującym jeden z ulubionych lasów Łodzian i Pabianiczan - Lesie Karolewskim w poprzednim sezonie myśliwi zabili aż 74 sarny, 13 danieli i 6 jeleni.

Czytaj więcej

Czy nowy rzecznik pomoże?

Senat właśnie zatwierdził wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich i my już od razu mamy dla niego ważną i pilną sprawę. Od wielu lat nierozwiązany jest problem naruszania praw obywatelskich właścicieli nieruchomości włączonych do obwodów łowieckich. Uchylony w 2014 roku przez Trybunał Konstytucyjny przepis powrócił w 2018 roku nadal w niekonstytucyjnym kształcie. Nieruchomości wyłączone z obwodów łowieckich w latach 2016-2020 zostały przez sejmiki wojewódzkie ponownie do nich włączone, sprzeciwy właścicieli nie zostały uwzględnione. Sprawa wymaga systemowego rozwiązania, czy nowy Rzecznik Praw Obywatelskich w tym pomoże? Wysłaliśmy dziś pismo w tej sprawie do Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wzywamy do odrzucenia dziedzictwa Bolesława Bieruta

W 1952 roku dekretem Bolesława Bieruta wprowadzono w Polsce prawo polowania na prywatnych terenach, wbrew woli ich właścicieli, koncesjonowanemu przez komunistyczny rząd związkowi łowieckiemu. Przez kolejne 62 lata właściciele pól uprawnych, łąk, lasów musieli z pokorą znosić obecność na swoim terenie myśliwych realizujących swoją pasję zabijania zwierząt: koło łowieckie dzierżawi od starosty tereny, należące do osób prywatnych, bez ich wiedzy i zgody. Brzmi to kuriozalnie?
Wzywamy Senatorki i Senatorów Rzeczpospolitej Polskiej do odrzucenia dziedzictwa Bolesława Bieruta i zagłosowanie przeciwko przyjęciu przesłanej przez Sejm ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (druk senacki 340).

Czytaj więcej