Zakaz polowania

Aktualności

Reforma łowiectwa w Czechach - konflikty o prawa właścicieli i odszkodowania

Łowiectwo w Czechach

Czechy stoją przed ważną reformą prawa łowieckiego. Obecny model wywodzący się jeszcze z czasów komunistycznych, budzi coraz większe kontrowersje. Czeski rząd przygotował nowelizację ustawy, która miała wzmocnić prawa właścicieli nieruchomości i uregulować kwestie odszkodowań, jednak silny opór tym zmianom stawia środowisko myśliwych.

Czytaj więcej
Karta Praw Podstawowych UE a polowania na terenie prywatnym

Polowania na terenach prywatnych a Karta Praw Podstawowych

Polskie prawo łowieckie ogranicza prawa właścicieli nieruchomości, naruszając unijne gwarancje własności i wolności sumienia gwarantowane przez Kartę Praw Podstawowych UE. Złożyliśmy w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej
brak publicznego rejestru kół łowieckich

Brak publicznego rejestru kół łowieckich

Koła łowieckie PZŁ mają osobowość prawną, mogą zawierać umowy i być pozywane, ale... nie figurują w żadnym publicznym rejestrze. Brakuje nawet ogólnodostępnych danych kontaktowych. Czy to już czas na cyfrową przejrzystość w łowiectwie?

Czytaj więcej
Koło łowieckie w Kancelarii Premiera - musi się wyprowadzić

Koło Łowieckie w Kancelarii Premiera

Kancelaria Premiera Tuska nie musiała składać oświadczenia przed starostą, żeby pozbyć się myśliwych z własnego budynku. Zamiast tego, musiała wysłać list sama do siebie. Na szczęście ostatecznie Koło Łowieckie przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów musi sobie poszukać innej siedziby i... innej nazwy. Idealnie byłoby też, gdyby myśliwi od razu poszukali sobie też innego hobby.

Czytaj więcej
obrazek przedstawiający ambonę myśliwską stojącą na czyimś prywatnym polu

Polowania na terenach prywatnych – co sądzą Polacy?

Czy myśliwi powinni mieć prawo do polowania na cudzym terenie bez zgody właściciela? To pytanie od lat budzi kontrowersje w Polsce, a kolejne badania opinii publicznej konsekwentnie pokazują, że społeczeństwo jednoznacznie opowiada się za ochroną prawa własności. Najnowsze badanie przeprowadzone w lutym 2025 roku to potwierdza.

Czytaj więcej
polowania dewizowe - zyskowny spadek po PRL

Polowania dewizowe - zyskowny spadek po PRL

Polowania dewizowe są spuścizną czasów PRL i w obecnych realiach nie mają nic wspólnego z ideą tradycyjnego łowiectwa, stanowią za to dochodowy biznes sprowadzający bogatych myśliwych do Polski. Najnowsze badania pokazują, że 50% badanych jest przeciwko komercyjnym polowaniom dla zagranicznych turystów.

Czytaj więcej
lecąca cyraneczka

Ograniczenia w polowaniach na ptaki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego listę „gatunków łownych”, czyli takich zwierząt, które mogą być zabijane przez myśliwych. Z listy ma zniknąć 7 gatunków ptaków: jarząbki, krzyżówki, cyraneczki, głowienki, czernice, słonki i łyski. Nadal będzie można zabijać bażanty, kuropatwy, gołębie i gęsi. Rozpoczęły się uzgodnienia i konsultacje tego projektu, można spodziewać się dużego sprzeciwu ze strony osób lubiących strzelać do ptaków.

Czytaj więcej
86 proc. Polek i Polaków opowiada się za wprowadzeniem obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych

Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych

Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Czytaj więcej
napis koszty odszkodowań na tle zdjęcia dzika

Koszty odszkodowań - analiza i propozycje

Kontynuujemy temat analizy systemu odszkodowań łowieckich w Polsce. Obecny system rekompensat jest powszechnie krytykowany jako nieefektywny i niesprawiedliwy. Chcemy przybliżyć kluczowe problemy tego systemu a także potencjalne kierunki reform.

Czytaj więcej
projekt zmian w Prawie łowieckim autorstwa posłów PSL

PSL chce zmniejszenia nadzoru nad Polskim Związkiem Łowieckim

Posłowie PSL przedstawili projekt nowelizacji Prawa łowieckiego, koncentrujący się na zmianach w zarządzaniu Polskim Związkiem Łowieckim. Zamiast obecnego modelu, w którym Minister Środowiska ma decydującą rolę, władze PZŁ miałyby być wybierane przez Krajowy Zjazd Delegatów, co praktycznie pozbawia państwo nadzoru nad związkiem. Projekt trafił do Sejmu w ostatnim dniu przed wprowadzeniem regulaminu umożliwiającego obywatelom konsultacje społeczne. W tle widoczny jest konflikt interesów oraz ograniczona przejrzystość, gdyż nie ma publicznego wglądu w członkostwo posłów w PZŁ.

Czytaj więcej
we Francji łowiectwo jest coraz mniej akceptowane

We Francji łowiectwo jest coraz mniej rozumiane i akceptowane

Polowania we Francji, choć coraz rzadsze, budzą rosnące kontrowersje. Wraz z malejącą liczbą myśliwych rośnie sprzeciw wobec tej praktyki, którą wielu postrzega jako anachroniczną. W artykule Marie Pouzadoux w Le Monde analizowane są przyczyny tej zmiany, w tym niepokojąca liczba wypadków podczas polowań oraz napięcia między tradycją a współczesnymi wartościami ekologicznymi i etycznymi.

Czytaj więcej
myśliwi obiecali nie polować we wrześniu

Myśliwi nie znają terminów polowań zbiorowych

Na posiedzeniu zespołu ds. reformy łowiectwa przedstawiciele PZŁ, myśląc prawdopodobnie że to doskonały żart, obiecali publicznie, że zrezygnują z polowań zbiorowych we wszystkie piątki, soboty i niedziele od lutego do września. Porażająca jest ta kompromitacja łowieckich działaczy, którzy nawet nie wiedzą kiedy faktycznie odbywają się polowania zbiorowe. W lutym trwa sezon polowań zbiorowych na drapieżniki (w tym odbywają się słynne „powiatowe łowy na lisy”) natomiast we wrześniu zabijane są ptaki i jelenie (w tym odbywają się duże polowania komercyjne, tzw. „dewizowe”). To byłaby doskonała wiadomość dla ptaków i jeleni, że nie będą zabijane przynajmniej we wrześniu, ale trudno oczekiwać, żeby myśliwi faktycznie dotrzymali słowa.

Czytaj więcej