Zakaz polowania

Aktualności

myśliwi obiecali nie polować we wrześniu

Myśliwi nie znają terminów polowań zbiorowych

Na posiedzeniu zespołu ds. reformy łowiectwa przedstawiciele PZŁ, myśląc prawdopodobnie że to doskonały żart, obiecali publicznie, że zrezygnują z polowań zbiorowych we wszystkie piątki, soboty i niedziele od lutego do września. Porażająca jest ta kompromitacja łowieckich działaczy, którzy nawet nie wiedzą kiedy faktycznie odbywają się polowania zbiorowe. W lutym trwa sezon polowań zbiorowych na drapieżniki (w tym odbywają się słynne „powiatowe łowy na lisy”) natomiast we wrześniu zabijane są ptaki i jelenie (w tym odbywają się duże polowania komercyjne, tzw. „dewizowe”). To byłaby doskonała wiadomość dla ptaków i jeleni, że nie będą zabijane przynajmniej we wrześniu, ale trudno oczekiwać, żeby myśliwi faktycznie dotrzymali słowa.

Czytaj więcej
aplikacja mapa polowań

A gdyby tak rejestr polowań on-line?

Co roku odbywa się w Polsce ponad cztery i pół miliona polowań, ale wiedza o tym, gdzie w lesie można natknąć się na osoby strzelające do zwierząt nie jest dostępna dla każdego. A gdyby ta kluczowa dla bezpieczeństwa turystów i grzybiarzy informacja była udostępniana w formie aplikacji? Jak mogłaby wyglądać taka aplikacja, jakie mogłaby mieć funkcje, jak chroniłaby prywatność myśliwych - tego można było dowiedzieć się z webinaru Fundacji The Climate Lab, który odbył się 24 października.

Czytaj więcej
RPO apeluje o zmiany w prawie łowieckim

Rzecznik Praw Obywatelskich występuje o zmianę prawa łowieckiego

Przepisy dotyczące tworzenia obwodów łowieckich nie gwarantują właścicielom nieruchomości odpowiedniej ochrony ich praw. Uprawnienia właścicieli do udziału w procedurze tworzenia obwodów mają charakter iluzoryczny, bo uznaniowa decyzja marszałka województwa lub sejmiku nie podlega kontroli sądowej. Koła łowieckie nie mają obowiązku informowania właścicieli o zamiarze organizacji polowania indywidualnego na ich ziemi, a ewentualny sprzeciw wobec polowania zbiorowego jest nieefektywnym środkiem odwoławczym.

Marcin Wiącek zwraca się do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski o rozważenie nowelizacji przepisów Prawa łowieckiego.

Kto popiera myśliwych? Prawie nikt...

Myśliwi nie mają poparcia w społeczeństwie

Wszystkie najważniejsze postulaty Koalicji „Niech Żyją!” dotyczące ograniczania przywilejów myśliwych są jednoznacznie popierane przez społeczeństwo - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w lipcu 2024 przez agencję badawczą Zymetria. Myśliwi, którzy w ramach nowej „Strategii zrównoważonego łowiectwa” domagają się m.in. udziału dzieci w polowaniach, są ze swoimi postulatami osamotnieni w każdej grupie wiekowej i wśród sympatyków wszystkich partii. Tym bardziej więc dziwi ciepłe przyjmowanie ich umizgów przez polityków PSL.

Czytaj więcej
myśliwi zabili 212 tysięcy dzików w zeszłym roku

Myśliwi zabili 827 tysięcy zwierząt

Co najmniej 827 tysięcy dzikich zwierząt zostało zabitych w zeszłym roku (tzn. w „sezonie łowieckim” od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.) w ramach realizowanej przez Polski Związek Łowiecki tzw. „gospodarki łowieckiej”. Najwięcej zabito dzików, bo aż 212 tysięcy oraz saren - 192 tysiące. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Człowiek jest im winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Czytaj więcej
spotkanie inicjatywy Nasz Rzecznik w biurze RPO

O myślistwie u Rzecznika Praw Obywatelskich

W ramach inicjatywy „Nasz Rzecznik” rozmawialiśmy z Zastępcą RPO p. Valerim Vachevem na temat naruszeń praw obywatelskich wynikających z łowiectwa. Biuro RPO pracuje nad projektem wystąpienia generalnego w sprawie wyznaczania obwodów łowieckich wbrew woli właścicieli nieruchomości. Jest prawdopodobne, że kolejne wystąpienie będzie dotyczyło bezpieczeństwa w lesie. Merytoryczne, niepolityczne działania podejmowane przez urząd Rzecznika Praw Obywatelskich dają realną szansę na systemowe zmiany w prawie.

powołano zespół ds. reformy łowiectwa

Przedstawiciel Źródeł w zespole ds. reformy łowiectwa

Odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. reformy łowiectwa powołanego jako organ doradczy Ministry Klimatu i Środowiska.
Najpilniejszym zagadnieniem, które będzie omawiane na kolejnych spotkaniach jest problem polowań na dzikie ptaki, które od lat budzi sprzeciw społeczny i jest źródłem napięć między myśliwymi a obrońcami przyrody. W skład zespołu wszedł również reprezentant ODE Źródła, który będzie podnosił m.in. kwestie związane z polowaniami na terenach prywatnych wbrew woli właścicieli oraz zagadnienia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym rekreacyjnie z lasów.

Czytaj więcej
Jak myślistwo ingeruje w prawo własności - podcast Strafa Prawa SWPS

Jak myślistwo ingeruje w prawo własności - podcast

Czy myśliwy może wejść na cudzy teren prywatny i polować tam bez zgody właściciela? Intuicyjna odpowiedź brzmi – nie, a co na to prawo? Praktycznie prawie cała Polska została podzielona na obwody łowieckie, na których koła łowieckie prowadzą swoją gospodarkę. Czy więc właściciel nieruchomości może przeciwdziałać wykonywaniu polowania lub innych czynności związanych z gospodarką łowiecką? Czy obecne prawo pozwala na “wyproszenie” myśliwych ze swojego terenu? Na te pytania odpowiada Krzysztof Wychowałek w rozmowie z prawniczką dr Agnieszką Gruszczyńską w podcaście Strefa Prawa Uniwersytetu SWPS.

Czytaj więcej
napis koszty odszkodowań na tle zdjęcia jelenia

Koszty odszkodowań

Według myśliwych to oni są gwarantem tego, że wszystkie uprawy rolne nie zostały jeszcze pożarte przez zwiększające się z roku na rok w tempie wykładniczym populacje dzikich zwierząt. Tymczasem Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do Ministerstwa Klimatu, aby odszkodowania za szkody w uprawach wyrządzone przez dzikie zwierzęta wypłacane były z państwowego funduszu gwarancyjnego, a nie przez myśliwych. Okazuje się, że 1/6 kół łowieckich nie wypłaciła żadnych odszkodowań rolnikom, a połowa kół przeznacza na odszkodowania rocznie poniżej 5 tys. zł.

Czytaj więcej
w Polsce rocznie odbywa się ponad 4,5 miliona polowań

Sejmowa debata o przyszłości łowiectwa

Każdego roku w Polsce odbywa się ponad 4,5 miliona polowań. Czy panując spacer mamy możliwość dowiedzieć, gdzie będziemy bezpieczni, a których lasów unikać, by nie natknąć się na osobę z bronią? Nie, ponieważ informacje o polowaniach indywidualnych nie są w ogóle podawane do publicznej wiadomości.
Wczoraj na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt mówiliśmy o tych problemach i o tym, jak można by je rozwiązać. Omawiany był również temat przywrócenia okresowych badań lekarskich dla posiadaczy broni myśliwskiej - okazało się, że myśliwi nie chcą się zgodzić na takie badania ponieważ boją się spisku lekarzy.

Czytaj więcej
obrazek przedstawiający sarnę stojącą pod lasem oraz napis petycja do ministry

Petycja w sprawie uproszczenia przepisów

Nową ekipę w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przywitaliśmy petycją w sprawie uproszczenia procedury składania oświadczenia o zakazie polowania na prywatnej nieruchomości. Obecnie właściciel musi to robić osobiście, w starostwie. Nie można wysłać listu czy podpisać oświadczenia przez ePUAP. W ostatnich latach kilkukrotnie do ministerstwa trafiały w tej sprawie apele i interpelacje poselskie, za każdym razem wiceminister Siarka odpowiadał, że rząd ewentualnie rozważy możliwość składania oświadczenia... przed notariuszem. Czy tym razem się uda?

polowanie w Wiączyniu odwołane

Polowanie w Wiączyniu odwołane

Nie doszło do polowania zbiorowego w Lesie Wiączyńskim, o którym nadleśnictwo raczyło powiadomić z dwudniowym wyprzedzeniem. Musiała interweniować posłanka Małgorzata Tracz (Zieloni) żeby niczego nieświadomi turyści, grzybiarze czy osoby prowadzące zajęcia edukacyjne nie znalazły się pod ostrzałem.

Czytaj więcej