Zakaz polowania

Aktualności

Znów wygrana

Pani Elżbieta i pan Andrzej w kwietniu zastosowali się do naszych porad i wezwali Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego do wyłączenia z obwodu łowieckiego ich działek znajdujących się koło Dobrzynia nad Wisłą. Sejmik początkowo odmówił, lecz po otrzymaniu przekonująco zredagowanej skargi do sądu administracyjnego - w trybie autokontroli postanowił jednak spełnić żądania pani Elżbiety i pana Andrzeja. Sejmik oszczędził w ten sposób: wnioskodawcom - czasu, sobie - wydatków, a zwierzętom żyjącym w okolicach Dobrzynia nad Wisłą - stresu.

Czytaj więcej

Z okolic Siewierza znikają obwody łowieckie

W październiku 2016 r. prawomocnie zostały zlikwidowane trzy obwody łowieckie w okolicach Siewierza w woj. śląskim. Nie przeszkodziło to jednak tamtejszym myśliwym nadal strzelać do zwierząt, a Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wydzierżawić kołom łowieckim na kolejne 10 lat nieistniejące obwody.
Dzięki skutecznym działaniom naszego radcy prawnego udało nam się doprowadzić do oficjalnego zaprzestania polowań na obszarze prawie 17,5 tys. hektarów - od zbiornika Świerklaniec, przez Pyrzowice i Siewierz aż do Zawiercia. W tym roku myśliwi planowali zabić tam 30 jeleni, 80 saren, 190 dzików, 180 lisów, 14 borsuków, 145 bażantów i 85 dzikich kaczek. Chcieli przy tym zarobić na sprzedaży mięsa 30 tys. zł. Pokrzyżowaliśmy te plany.

Zwierzęta górą

Przedbórz w woj. łódzkim, Siewierz w woj. śląskim, Żagań w woj. lubuskim i Rasząg niedaleko Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim: w tych miejscach myśliwi już nie zapolują na zwierzęta! 5 obwodów łowieckich całkowicie unieważnionych a 340 hektarów wyłączonych z kolejnych trzech obwodów!
To efekt czterech spraw prawomocnie wygranych przez właścicieli terenów na których wbrew ich woli ustanowiono obwody łowieckie.
W najbliższym czasie spodziewamy się wysypu kolejnych!
Rzeczpospolita Polska coraz mniej myśliwska!

Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich

W odpowiedzi na skargi obywateli związane ze stosowaniem ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie Rzecznik zwrócił się do Ministra Środowiska o zajęcie stanowiska odnośnie ograniczania konstytucyjnych praw i wolności właścicieli nieruchomości, które na mocy przepisów wchodzą w skład obwodów łowieckich.
Rzecznik, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2014 r., wykazuje, że regulacje upoważniające do objęcia nieruchomości reżimem obwodu łowieckiego, nie zapewniają odpowiednich środków ochrony praw właściciela, co jest niezgodne z Konstytucją.
Więcej na stronie RPO