Zakaz polowania

Myśliwi nie mają poparcia w społeczeństwie

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” od 2016 zajmuje się działaniami na rzecz ograniczania przywilejów myśliwych. Nasze postulaty nie zmieniają się od wielu lat, ponieważ wciąż żyjemy w Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Zmieniają się kolejne rządy i kolejne kadencje parlamentu, a ciągle nie udaje się załatwić najprostszych spraw, które nie tylko nie są trudne do wprowadzenia, ale też, jak potwierdzają najnowsze badania, cieszą się poparciem ogromnej większości społeczeństwa i to bez względu na sympatie polityczne.

Koalicja „Niech Żyją!” przedstawiła wyniki badań opinii publicznej przeprowadzone w lipcu 2024 r. przez agencję badawczą Zymetria.

raport do pobrania: zymetria_niech_zyja_raport.pdf

W obszarach, którymi zajmujemy się w „Źródłach” (prowadząc monitoringi oraz poradnictwo) oczekiwania społeczeństwa są tak jednoznaczne, że trudno zrozumieć, że w ogóle trzeba u polityków zabiegać o ich zrealizowanie.

Naszym kluczowym postulatem jest uproszczenie procedury związanej z możliwością zakazania polowań na swoim prywatnym terenie. Obecnie wymaga to od właścicieli osobistego stawiennictwa „przed starostą”, o swojej nieruchomości nie mogą też decydować osoby prawne (fundacje, stowarzyszenia, spółki). Wyznaczanie obwodów łowieckich na terenach prywatnych odbywa się bez faktycznej możliwości zgłaszania przez właścicieli sprzeciwu od takiego podziału gruntu. Tymczasem prawo właściciela do decydowania o polowaniach na swoim gruncie popiera 89% ankietowanych.

Monitorujemy również kwestie dotyczące bezpieczeństwa w lesie. Osoby chcące rekreacyjnie korzystać z lasów nierzadko przeżywają chwile grozy, gdy niespodziewanie natykają się na polowania zbiorowe. Koła łowieckie i urzędy gmin nie przestrzegają przepisów dotyczących informowania o zagrożeniach - stworzyliśmy na ten temat szczegółowy raport, zawierający również postulaty zmian w prawie, które przedstawialiśmy już posłom, Ministerstwu a nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich. A przecież łatwy dostęp do informacji o miejscach i terminach polowań to nie jest nasz wymysł, tylko żądanie popierane przez 91% ankietowanych.

Pozostając przy temacie bezpieczeństwa, warto wspomnieć, że postulat aby myśliwi (tak jak inni czynni użytkownicy broni palnej) mieli obowiązek przechodzenia okresowych badań lekarskich i psychologicznych popiera 94% ankietowanych. Właściwie trudno sobie wyobrazić, kto tego postulatu nie popiera i dlaczego. A jednak i w tym temacie to myśliwi narzucają swoją wolę praktycznie całemu społeczeństwu.

Większość Polek i Polaków (a konkretnie 76% ankietowanych) chciałaby także aby zakazać w Polsce procederu sprzedawania zagranicznym turystom możliwości komercyjnego polowania dla trofeów (czaszek, poroży). Jest to sprzeczne nawet z celami łowiectwa zdefiniowanymi w samym Prawie łowieckim. Aby zrealizować ten postulat, wystarczy tylko skreślić jeden artykuł w ustawie (ustanawiający wyjątek od zasady, że zabijać zwierzęta mogą wyłącznie członkowie Polskiego Związku Łowieckiego).

Sztandarowy postulat Koalicji „Niech Żyją!” czyli ograniczenie polowań na ptaki jest zgodny z poglądami 92% ankietowanych (tyle osób chce zakazu polowań na gatunki zagrożone, a 62% - na wszystkie). Nie ma tutaj większej zmiany od 2019 roku, kiedy przeprowadzono sondaż w tej samej sprawie (wtedy 94% było przeciwko polowaniom na gatunki zagrożone, a 67% na wszystkie). I mimo złożonego w 2020 roku wniosku o moratorium, nie ma też zmiany w prawie.

Jako organizacja zajmująca się edukacją ekologiczną nie możemy też nie zwrócić uwagi na to, co ankietowani myślą o udziale dzieci w polowaniach. Obecnie (od 2018 roku) polowanie w obecności lub przy udziale dzieci do 18 roku życia jest czynem karalnym. Myśliwi jednak nie ustają w staraniach, aby ten zakaz został zniesiony, przedstawiając to jako swój kluczowy postulat w pracach nad reformą łowiectwa. Otóż zakaz w obecnej formie popiera 92% ankietowanych, a w grupie osób w wieku 40-49 lat (czyli osób mających dzieci w wieku szkolnym) aż 97%. Nawet wśród wyborców Konfederacji poparcie dla zakazu wyraża 76% ankietowanych.

Całe wyniki badania przeprowadzonego przez agencję Zymetria są dostępne na stronie Koalicji „Niech Żyją!”

Kto popiera myśliwych? Prawie nikt...