Zakaz polowania

Aktualności

Petycja w sprawie uproszczenia przepisów

Nową ekipę w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przywitaliśmy petycją w sprawie uproszczenia procedury składania oświadczenia o zakazie polowania na prywatnej nieruchomości. Obecnie właściciel musi to robić osobiście, w starostwie. Nie można wysłać listu czy podpisać oświadczenia przez ePUAP. W ostatnich latach kilkukrotnie do ministerstwa trafiały w tej sprawie apele i interpelacje poselskie, za każdym razem wiceminister Siarka odpowiadał, że rząd ewentualnie rozważy możliwość składania oświadczenia... przed notariuszem. Czy tym razem się uda?

polowanie w Wiączyniu odwołane

Polowanie w Wiączyniu odwołane

Nie doszło do polowania zbiorowego w Lesie Wiączyńskim, o którym nadleśnictwo raczyło powiadomić z dwudniowym wyprzedzeniem. Musiała interweniować posłanka Małgorzata Tracz (Zieloni) żeby niczego nieświadomi turyści, grzybiarze czy osoby prowadzące zajęcia edukacyjne nie znalazły się pod ostrzałem.

Czytaj więcej
święty Hubert przestał polować

Przypominamy - święty Hubert, patron myśliwych, przestał polować

Jak co roku w okolicach Hubertusa (czyli 3 listopada) w całym kraju odbywa się rzeź, której kulminacją jest tzw. pokot, czyli ułożenie zwłok wszystkich zabitych zwierząt w rzędach przed myśliwymi i świętowanie tej masakry.
A my jak co roku mamy życzenia do całej braci łowieckiej. Weźcie przykład z waszego patrona i przestańcie polować 🦊🐗🐺

podcast Agnieszki Gruszczyńskiej

Podcast O ochronie zwierząt przed myśliwymi

Zapraszamy na specjalny odcinek ZWIERZowego podcastu Agnieszki Gruszczyńskiej o myślistwie. "O ochronie zwierząt przed myśliwymi - czy i jak powinna zostać zmieniona gospodarka łowiecka" - rozmowa z Krzysztofem Wychowałkiem z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" do odsłuchania na Spotify.

Europo, chroń wilki

Europo, nie patrz wilkiem na wilka - petycja

PILNE. Chroń europejskie wilki przed polowaniami. Tylko do piątku, 22 września Komisja Europejska zbiera opinie Europejczyków w sprawie zmiany statusu ochrony wilków. Podpisz petycję przygotowaną przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot.

Czytaj więcej
sprawdzamy ilość oświadczeń o zakazie polowania

Ile oświadczeń o zakazie polowania?

Postanowiliśmy sprawdzić, ile oświadczeń o zakazie polowania na prywatnej nieruchomości złożono w każdym powiecie i jak ta liczba zmieniła się od 2021 roku kiedy przeprowadziliśmy pierwszą taką kwerendę. Chcemy dowiedzieć się również, w jakiej formie oświadczenia są przyjmowane. Do 314 starostw oraz 66 urzędów miast skierowaliśmy wniosek o informację publiczną. Będziemy informować o wynikach kwerendy.

III Kongres Praw Zwierząt

Zapraszamy do udziału w III Kongresie Praw Zwierząt, który odbędzie się już w piątek, 22 września 2023 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Będziemy m.in. rozmawiać o koniecznych zmianach w gospodarce łowieckiej w świetle ochrony zwierząt i zmian społecznych.

Dzieci na polowaniach - znów w sejmie

Jak bumerang do sejmu wraca pomysł, by dzieci mogły brać udział w polowaniach. Jak nie drzwiami to oknem. Tym razem zniesienie zakazu udziału dzieci (powyżej 15 r.ż.) w polowaniach posłowie włączyli do projektu ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. W uzasadnieniu poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS) pisze, że zmiana ta "wychodzi przynajmniej częściowo naprzeciw oczekiwaniom społecznym".

Czytaj więcej
dla bezpiecznych spacerów w lesie - monitoring i poradnictwo

Dla bezpiecznych spacerów w lesie

Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca i Sieci Obywatelskiej Watchdog w sierpniu rozpoczniemy realizację projektu „Dla bezpiecznych spacerów w lesie”. Planujemy działania w dwóch obszarach: poradnictwo oraz monitoring przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów dotyczących ogłaszania terminów polowań zbiorowych.

Czytaj więcej

Polowanie w naszym lesie - nie zgadzamy się!

Jako organizacja ekologiczna sprzeciwiająca się polowaniom na zwierzęta chcemy ich zabronić we własnym lesie. Obecne prawo na to nie pozwala. Nasza skarga do sądu nie została uwzględniona. Teraz chcemy złożyć odwołanie (skargę kasacyjną), zbieramy na pokrycie kosztów sądowych.
Jeśli chcecie, możecie wesprzeć naszą zbiórkę na Pomagam.pl lub przez mechanizm darowizn Facebooka.

Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

Co warto zapamiętać z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej? Najkrótsza wersja brzmi: że dokarmianie jest złe i że ci, którzy to robią mają niedobre intencje. I jeszcze, że zapraszanie myśliwych do szkół, z okazji tego dnia, ale też każdego innego, jest fatalnym pomysłem. Czemu?

Czytaj więcej

Depopulacja dzików

Pod pretekstem "walki z ASF" rząd planuje zabić w najbliższym czasie nawet 2 miliony dzików. Prasa do ilustracji artykułów na ten temat wykorzystuje "Mapę ognisk i przypadków ASF w Polsce" (dostępna tutaj: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/). Zwróćcie jednak uwagę, że pokazuje ona głównie "ogniska" w hodowlach świń, gdzie nawet ponad tysiąc świń jest zamkniętych w budynku i intensywnie tuczonych. Takich umęczonych zwierząt żyje w Polsce ponad 11 milionów, żyją niecały rok i trafiają do ubojni.

Czytaj więcej