Zakaz polowania

Aktualności

spotkanie inicjatywy Nasz Rzecznik w biurze RPO

O myślistwie u Rzecznika Praw Obywatelskich

W ramach inicjatywy „Nasz Rzecznik” rozmawialiśmy z Zastępcą RPO p. Valerim Vachevem na temat naruszeń praw obywatelskich wynikających z łowiectwa. Biuro RPO pracuje nad projektem wystąpienia generalnego w sprawie wyznaczania obwodów łowieckich wbrew woli właścicieli nieruchomości. Jest prawdopodobne, że kolejne wystąpienie będzie dotyczyło bezpieczeństwa w lesie. Merytoryczne, niepolityczne działania podejmowane przez urząd Rzecznika Praw Obywatelskich dają realną szansę na systemowe zmiany w prawie.

Jak myślistwo ingeruje w prawo własności - podcast Strafa Prawa SWPS

Jak myślistwo ingeruje w prawo własności - podcast

Czy myśliwy może wejść na cudzy teren prywatny i polować tam bez zgody właściciela? Intuicyjna odpowiedź brzmi – nie, a co na to prawo? Praktycznie prawie cała Polska została podzielona na obwody łowieckie, na których koła łowieckie prowadzą swoją gospodarkę. Czy więc właściciel nieruchomości może przeciwdziałać wykonywaniu polowania lub innych czynności związanych z gospodarką łowiecką? Czy obecne prawo pozwala na “wyproszenie” myśliwych ze swojego terenu? Na te pytania odpowiada Krzysztof Wychowałek w rozmowie z prawniczką dr Agnieszką Gruszczyńską w podcaście Strefa Prawa Uniwersytetu SWPS.

Czytaj więcej
powołano zespół ds. reformy łowiectwa

Przedstawiciel Źródeł w zespole ds. reformy łowiectwa

Odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. reformy łowiectwa powołanego jako organ doradczy Ministry Klimatu i Środowiska.
Najpilniejszym zagadnieniem, które będzie omawiane na kolejnych spotkaniach jest problem polowań na dzikie ptaki, które od lat budzi sprzeciw społeczny i jest źródłem napięć między myśliwymi a obrońcami przyrody. W skład zespołu wszedł również reprezentant ODE Źródła, który będzie podnosił m.in. kwestie związane z polowaniami na terenach prywatnych wbrew woli właścicieli oraz zagadnienia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym rekreacyjnie z lasów.

Czytaj więcej
napis koszty odszkodowań na tle zdjęcia jelenia

Koszty odszkodowań

Według myśliwych to oni są gwarantem tego, że wszystkie uprawy rolne nie zostały jeszcze pożarte przez zwiększające się z roku na rok w tempie wykładniczym populacje dzikich zwierząt. Tymczasem Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do Ministerstwa Klimatu, aby odszkodowania za szkody w uprawach wyrządzone przez dzikie zwierzęta wypłacane były z państwowego funduszu gwarancyjnego, a nie przez myśliwych. Okazuje się, że 1/6 kół łowieckich nie wypłaciła żadnych odszkodowań rolnikom, a połowa kół przeznacza na odszkodowania rocznie poniżej 5 tys. zł.

Czytaj więcej
w Polsce rocznie odbywa się ponad 4,5 miliona polowań

Sejmowa debata o przyszłości łowiectwa

Każdego roku w Polsce odbywa się ponad 4,5 miliona polowań. Czy panując spacer mamy możliwość dowiedzieć, gdzie będziemy bezpieczni, a których lasów unikać, by nie natknąć się na osobę z bronią? Nie, ponieważ informacje o polowaniach indywidualnych nie są w ogóle podawane do publicznej wiadomości.
Wczoraj na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt mówiliśmy o tych problemach i o tym, jak można by je rozwiązać. Omawiany był również temat przywrócenia okresowych badań lekarskich dla posiadaczy broni myśliwskiej - okazało się, że myśliwi nie chcą się zgodzić na takie badania ponieważ boją się spisku lekarzy.

Czytaj więcej
obrazek przedstawiający sarnę stojącą pod lasem oraz napis petycja do ministry

Petycja w sprawie uproszczenia przepisów

Nową ekipę w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przywitaliśmy petycją w sprawie uproszczenia procedury składania oświadczenia o zakazie polowania na prywatnej nieruchomości. Obecnie właściciel musi to robić osobiście, w starostwie. Nie można wysłać listu czy podpisać oświadczenia przez ePUAP. W ostatnich latach kilkukrotnie do ministerstwa trafiały w tej sprawie apele i interpelacje poselskie, za każdym razem wiceminister Siarka odpowiadał, że rząd ewentualnie rozważy możliwość składania oświadczenia... przed notariuszem. Czy tym razem się uda?

polowanie w Wiączyniu odwołane

Polowanie w Wiączyniu odwołane

Nie doszło do polowania zbiorowego w Lesie Wiączyńskim, o którym nadleśnictwo raczyło powiadomić z dwudniowym wyprzedzeniem. Musiała interweniować posłanka Małgorzata Tracz (Zieloni) żeby niczego nieświadomi turyści, grzybiarze czy osoby prowadzące zajęcia edukacyjne nie znalazły się pod ostrzałem.

Czytaj więcej
święty Hubert przestał polować

Przypominamy - święty Hubert, patron myśliwych, przestał polować

Jak co roku w okolicach Hubertusa (czyli 3 listopada) w całym kraju odbywa się rzeź, której kulminacją jest tzw. pokot, czyli ułożenie zwłok wszystkich zabitych zwierząt w rzędach przed myśliwymi i świętowanie tej masakry.
A my jak co roku mamy życzenia do całej braci łowieckiej. Weźcie przykład z waszego patrona i przestańcie polować 🦊🐗🐺

podcast Agnieszki Gruszczyńskiej

Podcast O ochronie zwierząt przed myśliwymi

Zapraszamy na specjalny odcinek ZWIERZowego podcastu Agnieszki Gruszczyńskiej o myślistwie. "O ochronie zwierząt przed myśliwymi - czy i jak powinna zostać zmieniona gospodarka łowiecka" - rozmowa z Krzysztofem Wychowałkiem z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" do odsłuchania na Spotify.

Europo, chroń wilki

Europo, nie patrz wilkiem na wilka - petycja

PILNE. Chroń europejskie wilki przed polowaniami. Tylko do piątku, 22 września Komisja Europejska zbiera opinie Europejczyków w sprawie zmiany statusu ochrony wilków. Podpisz petycję przygotowaną przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot.

Czytaj więcej
sprawdzamy ilość oświadczeń o zakazie polowania

Ile oświadczeń o zakazie polowania?

Postanowiliśmy sprawdzić, ile oświadczeń o zakazie polowania na prywatnej nieruchomości złożono w każdym powiecie i jak ta liczba zmieniła się od 2021 roku kiedy przeprowadziliśmy pierwszą taką kwerendę. Chcemy dowiedzieć się również, w jakiej formie oświadczenia są przyjmowane. Do 314 starostw oraz 66 urzędów miast skierowaliśmy wniosek o informację publiczną. Będziemy informować o wynikach kwerendy.

III Kongres Praw Zwierząt

Zapraszamy do udziału w III Kongresie Praw Zwierząt, który odbędzie się już w piątek, 22 września 2023 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Będziemy m.in. rozmawiać o koniecznych zmianach w gospodarce łowieckiej w świetle ochrony zwierząt i zmian społecznych.