Ograniczenia w polowaniach na ptaki
Z prawie rocznym opóźnieniem w stosunku do przedwyborczych zapowiedzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia ograniczającego polowania na ptaki:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12393652/
Z listy „gatunków łownych” (czyli takich zwierząt, które mogą być zabijane przez myśliwych) ma zniknąć 7 gatunków ptaków: jarząbki, krzyżówki, cyraneczki, głowienki, czernice, słonki i łyski. Nadal będzie można zabijać bażanty, kuropatwy, gołębie i trzy gatunki gęsi (gęgawy, zbożowe i białoczelne). Ministerstwo w uzasadnieniu twierdzi, że w odniesieniu do wskazanych gatunków ptaków nie ma potrzeby realizowania kontroli populacji, ponieważ „żaden z tych gatunków nie wykazuje przegęszczenia populacji, które wymagałoby redukcji jej liczebności”. Wręcz przeciwnie, w przypadku niektórych tych gatunków naukowcy odnotowują spadkowy trend liczebności populacji.
Gdyby rozporządzenie weszło w życie w tym kształcie, byłaby to wreszcie przynajmniej częściowa realizacja postulatu organizacji ekologicznych. Organizacje zrzeszone w Koalicji „Niech żyją!” od 10 lat niezmiennie domagają się wprowadzenia moratorium na zabijanie wszystkich ptaków, występowały z apelami i petycjami do parlamenarzystów, a ostatnio do Minister Klimatu Hennig-Kloski. Aż do dzisiaj apele te pozostawały bez oficjalnej odpowiedzi.
Projekt rozporządzenia trafił teraz do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych.
Według badania opinii społecznej przeprowadzonego w lipcu 2024 roku, 92% ankietowanych popiera ograniczenie polowań na ptaki.
źródło: animalia.bio, autor zdjęcia: Stavros Toumanidis, licencja: CC BY-SA 3.0